• تاریخ: 2014-08-01
  • شناسه مطلب: 1504

صرفه جویی ۶۰۰ ملیون لیتر بنزین یارانه ای طی ۷ ماه گذشته

از ابتدای سهمیه بندی بنزین تا کنون که کارت سوخت صادر شده بود هیچ پالایشی در کارت های سوخت صورت نگرفته بود و از ابتدای ۷ ماه گذشته طرح ساماندهی کارتهای سوخت اجرایی شده و این روند ادامه خواهد داشت و همچنین بزودی ستاد اقدام ...

6 ميليون و 100 هزار كارت سوخت باطل شد/ صرفه جويي 600 مليون ليتر بنزين يارانه اي طي 7 ماه گذشته

از ابتدای سهمیه بندی بنزین تا کنون که کارت سوخت صادر شده بود هیچ پالایشی در کارت های سوخت صورت نگرفته بود و از ابتدای ۷ ماه گذشته طرح ساماندهی کارتهای سوخت اجرایی شده و این روند ادامه خواهد داشت و همچنین بزودی ستاد اقدامات دیگری نیز با همکاری سایر وزارت خانه ها در دستور کار دارد.

معاون صنایع و انرژی ستاد مدیریت حمل‌ونقل سوخت کشور با اشاره به طرح ابطال ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار کارت سوخت گفت: از ابتدای اجرای طرح یاد شده ۶۰۰ میلیون لیتر در مصرف بنزین صرفه جویی شده است.
حسین هاشمی معاون صنایع و انرژی ستاد مدیریت حمل‌ونقل سوخت کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در خصوص میزان کارت‌های سوخت ابطال شده در کشور گفت: تا کنون ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار کارت سوخت مربوط به وسایط نقلیه فرسوده و فاقد پلاک و هویت و همچنین وسایط نقلیه فاقد فعالیت در چرخه حمل و نقل عمومی ابطال شده است.
وی افزود: با توجه به بررسی‌های انجام شده خودروهای یاد شده به خاطر سن بالا و فرسودگی در حمل و نقل ترددی نداشته و در پارکینگ متوقف بودند.
هاشمی تصریح کرد: سهمیه کارت اتومبیل‌های حمل و نقل عمومی نیز علیرغم اینکه هیچ فعالیتی نداشته‌اند، بر اساس گزارشات واصله کارت‌هایشان در جایگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت در لیست ابطال قرار گرفتند.

سهمیه اتومبیل کرایه‌های غیرفعال از ۳۰۰ به ۶۰ لیتر تقلیل یافت

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای ماه جاری طی جلسات متعدد که در ستاد حمل و نقل سوخت با متولیان حمل و نقل درون شهری و برون شهری برگذار شد، با پالایش اطلاعات؛ ۱۰۰ هزار کارت سوخت مربوط به موسسات اتومبیل کرایه در آزانس‌ها نیز از سهمیه ۳۰۰ لیتری به ۶۰ لیتر تقلیل و به سهمیه خودروی شخصی تبدیل شد.

تغییر کلاس ۱۰۰ هزار خودروی اتومبیل کرایه

وی ادامه داد: همچنین از ابتدای ماه جاری ۱۰۰ هزار خودروی مربوط به موسسات اتومبیل کرایه و تاکسی تلفنی نیز تغییر کلاس پیدا کردند.

 ۲۶ هزار خودرویی که نباید مشمول یارنه می شدند

معاون صنایع و انرژی ستاد مدیریت حمل‌ونقل سوخت کشور همچنین گفت: در آموزشگاه‌های رانندگی نیز سهمیه ۲۶هزار خودرو به خودروی شخص تبدیل شد زیرا این اتومبیل‌ها خدماتی در حمل و نقل عمومی و یا جابجایی مسافر ارائه نمی‌کردند بنابراین نباید مشمول دریافت یارانه می‌شدند.

ابطال ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار کارت سوخت طی ۷ ماه

هاشمی اقدام به ابطال کارت سوخت برخی خودرو‌ها را گام بزرگ دولت در زمینه صرفه جویی مصرف بنزین طی ۷ ماه گذشته عنوان و تصریح کرد: طی این ماه‌ها تعداد ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار کارت سوخت که ماهیانه نیز شارژ می‌شدند از کل کشور شناسایی و جمع آوری شدند.
وی همچنین گفت: اقدامات دیگری از جمله اصلاح امور نیز در دست انجام است که در چارچوب مصوبات قانونی بوده و هیچ تبعات اجتماعی نداشته و ضمن اینکه تاثیر بسزایی در مصرف بنزین داشته و بزودی گزارش آنهم به عموم مردم ارائه می‌شود.